Hakkımızda Üretim Kalite Ürünler Referanslar Sosyal Sorumluluk İletişim English
Sarper İçecek
Tütün Cinsleri
Tütün Mıntıkaları
 

Ülkemizde farklı tütün çeşitleri üretilmekte aynı zamanda bu çeşitler bölgelere göre de değişmektedir. Türkiye'de üretilen tütünlerin %98'i sun-cured tipi Oriental tütünlerdir. Geri kalan kısmı dark air-cured (Sigar), flue-cured (Virginia), light air-cured (Burley) üretimi şeklindedir.

Ülkemizde üretilen tütünler yetiştirildikleri bölgeler, toprak yapısı, içinde bulundukları ekolojik faktörler, irsi özellikleri nedeni ile farklı karakter gösteren tipler olmuşlardır. Bu nedenle Türk tütünleri üretim bölgesine göre 4 guruba ayrılmaktadır. Ege, Marmara-Trakya, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi tütünleri diye gruplandırılırlar.

Türkiye'de Üretilen Yabancı Menşeli Tütünler

Türkiye'de ünlü oriental tütünlerimizin yanında yabancı menşeli tütünlerde üretilmektedir. Üretimi yapılan yabancı menşeli tütünler genel üretimin ancak %2 lik bir kısmını oluşturur.

Puroluk Tütün: Ülkemizde puroluk tütün sadece Doğu Karadeniz'de Rize'nin Pazar ilçesi ve çevresinde üretilir. Puro yapılan bu tütünümüz Pazar tütünü adıyla tanınmıştır. Pazar tütününün yaprak boyutu oldukça büyüktür (boy:35-50 cm) çok ince dokulu, kahve, koyu-kahve renkli, çok esnek, kendine has kokulu, az tatlı ve sertçedir.

Virginia Tütünü: Amerikan menşeli olan bu tütün sigara harmanlarında artan talep nedeniyle ülkemizde üretilmeye başlanmıştır. Burdur Bucak'ta, Düzce'de, Gönen-Manyas yöresinde ve Kırklareli'nde üretilmektedir. Büyük boyutlu, kalın dokulu, sert içimli kendine has kokusu vardır. Özellikle soslu harmanlarda kullanılmaktadır.

Tömbeki: İskenderun-Samandağ ve Konya-Hadım'da üretilmektedir. Yapraklar büyük boyutlu, kalın dokulu, sarı benekli renkli, esnekliği az, yanma yeteneği zayıftır. Tatlı ve çok sert içimlidir. Kendine has kokusu vardır. Nikotin oranları yüksektir. Bu tütünler nargile tütünü olarak kullanılmaktadır.
 
Hakkımızda Üretim Kalite Ürünler Referanslar Sosyal Sorumluluk İletişim