Hakkımızda Üretim Kalite Ürünler Referanslar Sosyal Sorumluluk İletişim English
Sarper İçecek
Vizyon & Misyon
 

SARPER Tütün ilk olarak 1944 yılında, Besim Sarper tarafından Bursa'da kuruldu ve ilk uluslararası müşterisi olan Amerikan "Liggett and Myers" firması adına Bursa tütünlerini satın alıp işlemeye başladı. 1946 yılında yine Bursa'da yeni bir imalathane ve depo inşa etti.

1966 yılında, ilk otomatik yaprak açma makinesi ve presleri üretim hattına ilave etti.

1976 yılında, üretim hattını Bursa tütünleriyle birlikte Ege tütünü de işlemek üzere İzmir'e taşıdı.
1984 yılına kadar üretimini İzmir'de başka bir tütün firmasıyla ortak olarak sürdürdü. 1984 yılında Pınarbaşı İzmir'de üretim ve depolama tesislerini inşa ederek, faaliyetlerini kendi üretim tesislerine taşıdı.

Dönemin en modern makine ve teçhizatının bu tesisler bünyesinde bulunması, iş hacminin hızla büyümesine ve SARPER'in İzmir de iki depolama tesisini daha bünyesine katmasına neden oldu. SARPER Tütün, Türkiye'de dünyaca tanınmış Mac Tavish marka yaprak açıcıları ilk kullanan üretim tesisi oldu.

2002 yılında ISO 2001 kalite sistemiyle sertifikalandırılmış SARPER Tütün,  2004 yılında günün şartlarına uygun, yepyeni ve en yüksek teknolojik makine ve teçhizatın bulunduğu 10.000 m2 kapalı alana yayılan üretim tesisini inşa ederek, üretimini saatte 8 ton kapasiteye çıkardı.

Kurulduğu günden bu yana, kalitesinden ödün vermeyen üretim anlayışı ve müşteri memnuniyetinin sürekli kılındığı kalite yönetim sistemiyle hizmet veren SARPER Tütün, dünyanın en tanınmış sigara üreticilerinin tedarikçisi olarak,  işlediği tütünleri Dünyanın 5 kıtasına ihraç etmeye devam ediyor.

 
Hakkımızda Üretim Kalite Ürünler Referanslar Sosyal Sorumluluk İletişim