Hakkımızda Üretim Ürünler Haberler İnsan Kaynakları İletişim English
Sarper Tütün
 

Türkiye'nin en yenilikçi ve en kaliteli rakı üreticisi olarak 2007 yılında sektöre adım atan Sarper İçecek, "Beylerbeyi" markasıyla ile 3 kez distile rakıyı standart haline getirdi.

Akhisar Organize Sanayi Bölgesi'nde yer alan ve yıllık 6 milyon litre üretim kapasitesine sahip Beylerbeyi rakı üretim tesisleri için 20 milyon dolarlık yatırım yapanSarper İçecek, önümüzdeki 5 yıl içinde sektöre 25 milyon dolar daha yatırım yapmayı planlıyor. Sarper İçecek'in 80 bin metrekare açık ve 13 bin metrekare kapalı alan üzerine inşa edilen Beylerbeyi rakı üretim tesisleri, İtalyan "Green Engineering" firması tarafından son teknoloji ile kuruldu.

"Türkiye'nin ve Türkiye dışında yaşayan Türklerin en kaliteli rakısı olmak" vizyonu ve "Milli içkimiz olan rakıyı dünyaya sevdirmek"  misyonu ile hareket eden Sarper İçecek, yüzde 12'lik bir pazar payı hedefiyle, Kıbrıs ve Türkî Cumhuriyetler'de de rakı severlerle buluşacak.

Sarper İçecek bünyesinde şu anda toplam 90 çalışan bulunuyor, ancak fabrikayla beraber bu sayının 120 kişi civarına yükselmesi bekleniyor.

 
Hakkımızda Üretim Ürünler Haberler İnsan Kaynakları İletişim